Polükarbamiidi paigaldus

Polükarbamiidi paigaldus

Polükarbamiid – see on kahekomponendiline polümeerne uue põlvkonna isolatsioonimaterjal, mis põhineb puhastel polüuretaanvaikudel, mis on oma omadustelt elastsed ja vett-tõrjuvad.

Komponendiks «А» polükarbamiidis on polüeeteramiin, kus otstel asuvad aminorühmad, mis reageerimisvõime poolest isotsüanaatidega ületavad hüdroksüülrühmi.

Komponent «B» (kõvendi) on mitmefunktsionaalne isotsüanaadi polümeer.

See tähendab, et polükarbamiidi ahelas asetsevad vaheldumisi painduvad plokid oligomeersetest flükooleeter rühmadest ning jäigad plokid, mis on moodustunud karbamiidsetest ja uretaansetest rühmadest. Tänu sellele on materjalil niivõrd eriline omadus – kooslus äärmiselt kõrgest kõvadusest ja vastupidavusest ning uskumatust plastilisusest (katkevenivus ulatub kuni 1200%).

Polükarbamiidi paigaldus
Polükarbamiidi paigaldus
Polükarbamiidi paigaldus

Samuti on äärmiselt tähtis, et polükarbamiidi tekkereaktsioon toimub äärmiselt kiiresti (kusjuures ka külmade pindade puhul) ning ilma katalüsaatori mõjuta (autokatalüütiline reaktsioon). Polükarbamiidne kate kantakse kõrge reaktiivsusega kahekomponendilise süsteemi pinnale pihustamise teel ning kujutab endast paksukihilist monoliitset katet.

Polükarbamiidi ja sellel põhinevate katete omadused

Polükarbamiidsed katetel on terve rida unikaalseid füüsikalis-mehaanilisi omadusi, mis ületavad olulisel määral teiste kiletmoodustavate materjalide omadusi (polüester-, kummi-, akrüül-, epoksiid- ja isegi polüuretaanmaterjalide). Selleks, et kirjeldada täielikult polükarbamiidsete materjalide omadusi, on loomulikult vähe kirjeldada neid eraldi, tuleb analüüsida nende kombinatsiooni, mis teeb selle materjali absoluutselt asendamatuks paljudes valdkondades.

Polükarbamiidsed katted ühendavad endas:

  • äärmiselt kõrget kõvenemiskiirust, kusjuures isegi madalate temperatuuride juures ( täidavad oma ülesandeid praktiliselt kohe peale pealekandmist);
  • mittetundlik niiskusele;
  • rida mehaanilisi omadusi (kõrget kõvadust,venivustugevust, rebenemistugevust, paindlikkust);
  • füüsikalis-keemilised omadused (kõrge adhesiooni tase erinevate pindade suhtes, vastupidavus keemilistele mõjudele, kõrged dielektrilised omadused);

Nende omaduste kogum määrab materjali kõrget vastupidavust atmosfäärilistele mõjudele ning kulumisele, samuti on materjalil suurepärased hüdroisolatsiooni omadused. Tänu kiirele kõvenemisele ning suurepärasele adhesioonile ning samuti painduvale polükarbamiidi pealekandmistehnoloogiale pihustamise meetodil, võib antud materjali kasutada väga erinevateks otstarveteks, sealhulgas korrosioonikaitseks, hüdroisolatsiooniks, kaitsekateteks, tihendavateks koostisteks ja paljuks muuks.

Polükarbamiidi võib kasutada kõige raskemates tingimustes: veega küllastunud pindadel, madalal keskkonna temperatuuril, kõrge õhuniiskuse oludes. Ning see ei vii mullide tekkimiseni ning ei mõju suuremal määral kõvenemise kiirusele.

Polükarbamiidist katted ei moodusta pragusid, tänu kõrgele painduvusele, venimisvõimele ning suurepärasele vastupidavusele. Polükarbamiidsed katted ei karda ka abrasiivseid mõjusid. Polükarbamiidi eriline molekulaarstruktuur võimaldab materjalil vastu panna temperatuuri mõjudele, säilitada oma kuju ning vältida vajumist.

Otsese tuleleegi mõju korral on polükarbamiidist kate palju ohutum võrreldes mistahes teiste polümeersete vaikudega. Polükarbamiidi molekulaarstruktuur soodustab isekustumist ning leegi leviku takistamist.

Alifaatsed polükarbamiidist katted säilitavad oma välist ilmet pika aja jooksul, ei kaota läiget ja värvi tänu kõrgele vastupidavusele ilmastikuoludele. Aromaatsed polükarbamiidid muutuvad ultraviolettkiirguse käes tuhmiks, kuid seejuures, mingeid muutusi nende struktuuris ei toimu.

Polükarbamiidi omadused teevad temast ainulaadse materjali mistahes otstarbeks, eelkõige hüdroisolatsiooniks, kaitseks abrasiivse kulumise, korrosiooni, ilmastiku ja keemilise mõju eest ning dekoratiivse kaitsekatteks (viimane on mõeldud üksnes alifaatsete polükarbamiidide osas).

Rida polükarbamiidi omadusi on tingitud kõige levinumast pealekandmise meetodist – pihustamisest. Polükarbamiidi saab pihustada mistahes keerulise kujuga pinnale , seejuures moodustub õmblusteta hermeetiline elastomeerne kate.

Samuti on pealekandmise meetodiga seotud ka polükarbamiidi selline tähtis omadus kõrge tootlikkus – 2 inimest ühe vahetuse jooksul on võimelised peale kandma kuni 300 m2 polükarbamiidset katet, seetõttu leiab polükarbamiid rakendust ka seal, kus on vajalik täita töö piiratud aja jooksul.