Põrandate soojustamine

Põrand on iga hoone oluline osa. Just põrandaga on inimestel kõige tihedam kehaline kontakt ning kui põrand on külm, ei saa see kontakt sugugi meeldiv olla. Kõik meist teavad ütlust: „hoia jalad soojas ja pea külmas“ – tõepoolest, kui põrandad on külmad, ei saa end majas kuidagi mugavalt tunda. Lisaks ebamugavusele põhjustavad soojustamata põrandad ka vähemalt 20% hoone üldisest soojuskaost ja on seega üheks küttekulude suurenemise põhjuseks.

Tänapäeval on kõige levinumaks põrandate soojustamismeetoditeks mineraalvilla ja penoplastiga soojustamine. Isegi kui soojustustöid viivad läbi spetsialistid, kes järgivad kõiki vajalikke eeskirju, on nendel meetoditel ikka rida puudusi:

  • märkimisväärsed tarnekulud, mis kaasnevad suure koguse soojustusmaterjalide kohaletoomisega;
  • pikk monteerimisaeg, mille jooksul tuleb soojustusmaterjali kusagil säilitada ja vihma eest kaitsta;
  • soojustusmaterjalide monteerimisel jäävad liitekohad ja õmblused;
  • soojusmaterjali kinnituskohtadesse tekivad külmasillad;
  • täiendava aurutõkke paigaldamine, kuna mõned soojustusmaterjalid imavad veeauru, mis vähendab lõppkokkuvõttes nende kasutusaega.

Uuel soojustusmaterjalil – pihustataval vahtpolüuretaanil (PUR) ei ole ühtegi neist puudustest.

Vahtpolüuretaan(PUR) on uue põlvkonna soojustusmaterjal. Seda paigaldatakse pihustamismeetodil, millega saavutatakse liitekohtadeta monoliitne soojusisolatsioonikiht. See annab vahtpolüuretaanile kõigi teiste soojustusmaterjalide ees olulise eelise.

Lisaks ühtlasele tulemusele on põrandate soojustamisel vahtpolüuretaaniga veel teisigi eeliseid:

  • paigaldustööd lähevad kiiresti (kahest inimesest koosnev töörühm suudab 8 tunni jooksul katta kuni 300 m2);
  • vahtpolüuretaani pihustamiseks vajalikud komponendid tuuakse kohale metallpurkides vedelal kujul. Kahest 200 l purgist saab keskmiselt kuni 12 m3 valmis soojustusmaterjali, see hoiab tarnekulud madalad,
  • tänu vahtpolüuretaani väga madalale soojusjuhtivustegurile (λVPU = 0,021) jääb soojusisolatsioonikihi paksus vahemikku 50 kuni 100 mm, mis võimaldab kasulikku pinda maksimaalselt ära kasutada;
  • vahtpolüuretaan on niiskuse- ja aurukindel, mistõttu puudub vajadus täiendava aurutõkke järele;
  • vahtpolüuretaan hoiab ära kondensvee tekkimise;
  • vahtpolüuretaani kasutusiga on kuni 50 aastat.

Põrandate soojustamine vahtpolüuretaani pihustamisega on kiire, keskkonnasõbralik ja tagab kauakestva tulemuse. Vahtpolüuretaan ei mädane, seda ei ohusta mikroorganismid (hallitus ja seened), närilised ei taha seda süüa selle tugevuse ja struktuuri tõttu, mis ei lagune graanuliteks ega kiududeks.

Soojustades betoonplaate pihustatava PUR-ga väldite hüdroisolatsiooniga tekkivaid lisakulutusi, kuna vahtpolüuretaan ei lase vett läbi. PUR on suure tihedusega (30-70 kg/m3), mis võimaldab kanda lõpliku viimistluse otse sellele ning PUR kare pind parandab adhesiooni.

Tähelepanuta ei saa jätta ka müra tegurit, mis jälitab meid kõiki nii korterites kui eramajades. Ka selle probleemi on võimalik lahendada vahtpolüuretaani pihustamisega. Materjali struktuur aitab summutada müra.