
Lamekatuste soojustamine
Kuni 25% hoone soojuskaost toimub katuse kaudu. See on hoone struktuuri kõige haavatavam osa, kuna soe õhk on külmast õhust kergem ja liigub seetõttu ülespoole. Kui soojuse teekonnal ei ole piisavat takistust, siis soojus hoonesse ei jää. Katuse soojustamine on keeruline ülesanne, mida suudavad kvaliteetselt täita vaid tõelised oma ala asjatundjad. Õigesti paigaldatud soojusisolatsioon vähendab oluliselt soojuskadu ja loob kodus mugava mikrokliima.
Enamikul tööstushoonetel ja mitmekorruselistel elamutel on lamekatus. Lamekatuse standardehitus on järgmine: alusstruktuur (betoonplaat, metall jne), aurutõke, soojustus, betoonist tasanduskiht, hüdroisolatsioon. Aurutõkke jaoks kasutatakse tavaliselt polüetüleenkilesid, soojustamiseks aga suure tihedusega kivivilla, hüdroisolatsioon saavutatakse polümeer-bituumenist katusematerjalidega. Sellise tehnoloogia puuduseks on see, et kõikide nende materjalide puhul jäävad isolatsioonikihti praod, ehkki neid püütakse katta, ning selle tulemusena väheneb oluliselt katuse ekspluatatsiooniaeg.
Esitleme teile uusimaid meetodeid soojustamise ja hüdroisolatsiooni valdkonnas – liitekohtadeta pihustatavad polümeerid, mille kasutusiga ületab 30 aastat. Üks tõhusamaid hetkel turul saadaval olevaid soojustusmaterjale on pihustatav vahtpolüuretaan (PUR).
Vahtpolüuretaanil (PUR) on väga madal soojusjuhtivustegur (0,021 W/m*K), mis võimaldab kasutada 1,5-2 korda õhemat isolatsioonikihti kui traditsiooniliste soojustusmaterjalide korral. Vahtpolüuretaankiht hoiab kinni soojuse hulka, millega võib lund sulatada, ja selle heliisolatsiooniomadused ei lase välisel müral majja tungida. PUR on piisavalt tugev, et sellel kõndida, ilma et tekitataks kahjustusi, ning teha katusel asuvate seadmete hooldustöid.
Katuste soojustamine PUR abil
Vahtpolüuretaani kasutamise üks oluline eelis katuste soojustamisel on see, et kogu katuse hermetiseerimiseks piisab vaid ühe kihi pihustamisest. Hetkel on see ainus saadaval olev materjal, mis tagab üheaegselt auru-, niiskuse- ja soojusisolatsiooni, tänu millele on võimalik teha soojustustöid oluliselt madalama hinnaga ning väiksema töömahuga kui teiste traditsiooniliste soojustusmaterjalide puhul.
Katuste soojustamisel pihustatava vahtpolüuretaaniga on terve rida eeliseid:
- vana katust ei ole vaja lahti monteerida,
- vahtpolüuretaanil on väga väike soojusjuhtivustegur, mis võimaldab kasutada õhemat isolatsioonikihti,
- katuse pinda ei ole vaja eelnevalt spetsiaalselt ette valmistada,
- PUR nakkub väga hästi enamiku ehitusmaterjalidega,
- PUR laotub kergesti mis tahes kuju või konfiguratsiooniga pinnale,
- PUR täidab kõik praod ja katab defektid ning moodustab ühtlase kihi ilma pragude ja liitekohtadeta,
- paigaldamine käib väga kiiresti.
Tõeliselt sooja katuse küljes jääpurikaid ei ripu.
Pihustamismeetodi üheks eeliseks on ka võimalus tekitada ükskõik kui paks kattekiht, mis ei tule tehases toodetud piiratud suurusega soojustusmaterjalide puhul kõne alla.
Selle materjali abil on võimalik soojustada katust nii seest- kui väljastpoolt. Kui PUR pihustatakse katuse välisküljele, tuleb seda kaitsta päikesevalguse eest. Sellise kaitse saab tekitada spetsiaalselt väljatöötatud uretaanmastiksiga või polüuureavaiguga. Need katted kaitsevad PURd ultraviolettkiirguse eest, annavad täiendava hüdroisolatsiooni ning pikendavad katuse kasutusiga. Võite valida mis tahes värvi katte!
Arvesse tuleb võtta ka katusele mõjuvaid koormusi – selleks võivad olla inimesed, kes katusel kõnnivad või talveperioodil katusele kogunev suur lumekogus. Sellisel juhul kasutatakse kõrgema tihedusega vahtpolüuretaani, mis talub inimese massi ilma probleemideta.
Katuse soojustamine pihustatava vahtpolüuretaaniga lahendab jääpurikate probleemi. Jääpurikad tekivad tavaliselt halva soojusisolatsiooni ja sellega kaasneva lume sulamise tagajärjel. Katuse soojustamiseks piisab vaid 30-50 mm kihist, et selline hooajaline nähtus oleks minimaalne või ei tekiks üldse. Vahtpolüuretaan ei soodusta põlemist, ei mädane ja on keskkonnale ohutu.