Fassaadide soojustamine

Keskaegsetel ehitajatel, kes püstitasid kindluseid ja losse, ei tulnud pähegi, et seinu tuleks väljastpoolt soojustada – muljetavaldavalt paks kivimüür hoidis väga hästi soojust. Tänapäeval suudetakse selliseid ehitisi väga harva endale lubada ja nende järele ei ole enam ka vajadust: kaasaegsete tehnoloogiate abil on võimalik ehitada kauneid ja vastupidavaid maju, mis säästavad omanike aega ja raha. Ainult et meie ajastu populaarsete ehitusmaterjalide soojusjuhtivustegur jääb vanade kivilosside omast oluliselt maha. Suurim soojuskadu toimub just seinte kaudu ning seetõttu võimaldab maja fassaadi kvaliteetne välissoojustamine vähendada märkimisväärselt küttekulusid.

Kuid miks just väljastpoolt? Asi on selles, et ehkki hoone sees on soojustustöid tunduvalt lihtsam teha, vähendab see hoone kasulikku ruumi. Lisaks ei saa sellisel juhul materjalid, millest maja on ehitatud, piisavalt sooja ning hakkavad äärmuslike temperatuuride mõjul lagunema. Maja välisseinte soojustamine võimaldab nihutada seina kastepunkti selle piiridest välja, mis takistab kondensvee moodustumist ning hallituse ja seente tekkimist majas. Lisaks kaitseb see edukalt maja struktuuri väliskeskkonna agressiivsete mõjude – vihma, külma, ultraviolettkiirguse jne eest.

Maja seinte soojustamine vahtpolüuretaaniga

Ettevõte TEHNOVAHT pakub maja seinte soojustamist seest- ja väljastpoolt kaasaegse vahtpolüuretaani pihustamise tehnoloogia abil. Vahtpolüuretaan (PUR) hõlmab mitmesuguseid vahtplaste ehk gaasiga täidetud plaste. Materjal koosneb õhuga täidetud rakukestest. Soojustatavale pinnale jõudes muutub materjal vahuks ning katab pinna ühtlase kihina. Maja soojustamine vahtpolüuretaaniga väljastpoolt on kõige kaasaegseim ja tõhusaim soojustusviis, mis tagab lisaks ka hoone heliisolatsiooni.

On olemas erinevate omadustega vahtpolüuretaani. Kõige tugevam koosneb 98% suletud pooridest ning sellel on väga head heli-, soojus- ja hüdroisolatsiooniomadused. Sellist vahtpolüuretaani kasutatakse kõige sagedamini maamajade fassaadide soojustamiseks, millel on sundventilatsioon, kuna kõige tugevam soojustusmaterjal ei saa “hingata”. Auruläbilaskvate ehitiste jaoks sobib välisseinte soojustamiseks paremini väiksema tihedusega PUR, mille läbilaskvus tuleneb selle struktuurist – 50% avatud poore ja 50% suletud poore.

Vahtpolüuretaaniga soojustamise eelised

  • nakkub hästi mis tahes pinnaga;
  • ei mädane ega soodusta bakterite levikut;
  • säilitab oma omadused väga laias temperatuurivahemikus;
  • ei ole isesüttiv ega soodusta põlemist;
  • maja soojustamine väljastpoolt tagab lisaks ka väga hea heliisolatsiooni;
  • lihtne peale kanda — tahkub viie sekundi jooksul sõltumata pinna kujust või konfiguratsioonist, ning jätmata liitekohti või pragusid;
  • ei vaja täiendavat kinnitamist;
  • kauakestev (kasutusiga üle 30 aasta);
  • keskkonnasõbralik.

Vahtpolüuretaaniga soojustatud välisseina pind jääb ebatasane ja vajab seetõttu lõplikku viimistlust. PUR kihti ei soovitata jätta katmata – materjali omadused halvenevad ultraviolettkiirguse käes. Ultraviolettkiirguse mõjul muutub PUR kõigepealt kollaseks ja seejärel pruuniks ning hakkab siis lagunema. UV-kiirguse eest kaitsmiseks piisab, kui katate PUR soojustuskihi mis tahes värviga. Vahtpolüuretaan annab häid tulemusi, kui seda kasutatakse liigendustega fassaadil. Esimeses etapis paigaldatakse seinale rippseadmega raam. Nii jäetakse pealispinna ja seina vahele piisava suurusega vahe, mis võimaldab saada soovitud paksusega vahtpolüuretaanikihi ja veel 2 cm lisaruumi, mis on vajalik liigse niiskuse eemaldamiseks. Kui soojustuskiht on peale kantud, kaetakse vineerraam soovitud kattematerjaliga – plaatidega, vooderdisega vmt.

Ettevõtte Tehnovaht spetsialistid teostavad vahtpolüuretaani pihustamist järgmistel tingimustel:

  • pind, millele vahtpolüuretaani tahetakse pihustada, on juurdepääsetav;
  • elektritoide 380 V, 24 A;
  • võimalus monteerida ja vahetada üle 3 meetri kõrguseid tellinguid;
  • kuiv ja tuuletu ilm;
  • õhutemperatuur +10 °C ja kõrgem.

Talvisel ajal viiakse soojustustöid läbi üksnes köetavates ruumides. Kui töid tehakse õhutemperatuuril alla +10 °C, lepitakse tööde hinnas eraldi kokku.